• +90 258 215 50 14

Yetki Grubu Oluşturma ve Düzenleme

YETKI GRUBU NEDIR?

İşletmelerin farklı sorumluluklara sahip kullanıcılarının JBI Programı kullanımı sırasında yetkileri ve sorumlulukları dahilinde işlem yapabilmelerini sağlamak ve şirket yönetiminin program üzerinden şirket denetimini ve yönetimini istedikleri gibi düzenlemek amacı ile oluşturulmuş bir alandır.

Şirket sorumlusu farklı yetki grupları oluşturabilir ve bu grupların yetkilendirmelerini istediği şekilde değiştirebilir. 800’ün üzerinde yetkilendirme seçeneği sayesinde her işlemi kontrol altına alabilen şirket yönetici ve sorumlularının program üzerinden şirket hakimiyetini pekiştirir.

Yetki grubuna tanınan yetkiler neler ise o yetki grubu içerisinde yer alan kullanıcı sadece yetkileri dahilindeki modülleri görebilir ve yetkisi olan işlemleri yapabilir. Örneğin kasiyerinizin şirket cirosunu görmesini istemiyorsanız bu yetkisini kaldırabilirsiniz. Ya da müşterileriniz için tanımladığınız risk limitleri satış personelleri tarafından aşıldığı zaman bu işlemi onaya düşürebilir ve nihai kararı şirket yöneticisi olarak siz verebilirsiniz.

 

YETKI GRUBU OLUŞTURMA

Yetki grubu oluşturmak için Ana Menü > Yetkiler denildikten sonra sol üst alanda bulunan + işaretine tıklanır. + işaretine tıklandıktan sonra yeni yetki grubu oluşturulmuş olunur. Yeni yetki grubuna istediğiniz ismi verdikten sonra  işaretinin yanında bulunan tik işaretine tıklanarak yetki grubu kayıt edilir.

YETKI GRUBU YETKILERI DÜZENLEMESI

Oluşturulan yeni yetki grubunun üzerine tıklandıktan sonra sağ tarafta Menü Yetkileri, İşlem Yetkileri, Rapor Yetkileri ve ARS Rapor Yetkileri Olmak üzere dört seçenek vardır. Menü Yetkileri, yetki grubundaki kullanıcıların hangi menüleri görebileceğini ve işlem yapabileceğini belirler. Menü Yetkilerine tıkladıktan sonra Her Menü için sağ tarafında bir kutucuk çıkar. Bu kutucuklardan içi tikli olanlar yetkili içi boş olan kutucuklar ise yetkisiz anlamı taşımaktadır. Personelinizin yetkisinin olmasını istediğiniz alanları tiklemeniz yetkilendirme için yeterlidir. İşlem Yetkileri bölümünde personelinizin yapabileceği işlemleri, Rapor Yetkileri ve ARS Rapoları bölümlerinde personelinizin görebileceği raporları belirleyebilirsiniz. Yetkilendirmeleri yaptıktan sonra Kaydet butonu ile işlemlerinizi kayıt altına aldıktan sonra pencereyi kapatıp JBI Programı ana arayüzünde sol altta bulunan Kullanıcı Bilgilerinden, Yenile butonuna tıklayınız. Yetkilendirmeleriniz artık aktifleşmiş olacaktır.

*İşlemlerinizi Kaydet butonu ile kayıt altına almayı unutmayınız. Aksi taktirde hiçbir işleminiz gerçekleşmemiş olacaktır.

**Yetkilendirmeler personel bazında değil yetki grubu bazındadır.