• +90 258 215 50 14

Yeni Stok Kartı Oluşturma

JBI Stok Modülü, şirketinizin bütün stokları için stok kartı açacağınız ve stok işlemlerini yürüteceğiniz modüldür. Stok kartı açmadan önce dikkat etmeniz gereken husus, stoklarınızın takibini ve gruplandırmalarını nasıl yapacağınıza karar vermiş olmanızdır.

Stoklarınızı program içerisinde aratırken genelde kullanılan cinsi ve kodu bölümlerini dikkatli girmeniz önerilir. Çünkü fatura kesme, satış yapma gibi işlemlerde stoklarınızı çağırırken arama butonlarında genelde kullanacağınız alan stok kodu ya da stok cinsidir.

Ürünlerinizi gruplandırmak isterseniz grup tanımları yapmanız gerekir. Grup tanımları doğru şekilde yapıldığında işlemlerinizi büyük oranda kolaylaştırır. İşletmenizin bulunduğu sektöre göre her ürünün kendi kategorileri vardır. Bir beyaz eşya mağazasına sahipseniz ürünlerinizi buzdolapları, çamaşır makineleri, elektrikli süpürgeler gibi kategorilere ayırabilirsiniz. Eğer birden fazla ürün çeşidi satıyorsanız ilk gruplarınızı sektöre göre sonraki grupları sektör özelinde kategorilere göre ayırabilirsiniz. Bu sayede stok işlemleriniz filtreleme, sayım gibi işlemler sırasında oldukça kolaylaşır.

 

Yeni Stok Kartı Tanımlama

Daha önceden programda açılmamış bir stok için kullanılan bölümdür. İşletmenizde bulunan her stok için bir stok kartı açmanız gerekir.

İşletmenizde satışını yaptığınız stoklarınız için Stok Kartı alanını Stok olarak seçiniz. Eğer Demirbaş girecekseniz Kart Tipini Demirbaş olarak seçiniz. Stoksuz gelir ya da giderler için yine ilgili alan olan Kart Tipi alanını kullanmanız gerekir. Kodu alanını istediğiniz şekilde doldurabilirsin. Cinsi alanına ürününüzün ismini ve ayırt edici özelliklerini girebilirsiniz.

Stok Kartınızın hangi gruba ait olacağını seçmek için Grup Kodlarından daha önceden tanımladığınız grupları seçerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

(Grup tanımı yapmak için > Depo Yönetimi > Stok > Tanımlar > Grup Tanımları ve Özel Kodlar alanını kullanınız.)

Stok Kartınıza fiyat tanımlamak için Alış ve Satış Fiyatları alanını kullanabilirsiniz.

(Fiyat Tipi tanımlamak için > Depo Yönetimi > Stok > Tanımlar > Fiyat Tipi Tanımları alanını kullanınız. “A” alış fiyatının “S” satış fiyatının kodudur.)

Stok Kartını kayıt ettikten sonra eğer varyantlı bir stok kartı ise renk ve beden dağılımlarını Renk – Beden / Kavala / No Tanımları sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz. Stok Kartına ait olan renkleri seçip renk ekle seçeneği ile tanımlı renkler arasına attıktan sonra hangi renk için hangi bedenler ya da numaralar var ise tanımlamaları yapılır.

(Renk ve Beden önceden tanımlanmış olmalıdır. Bu işlem için Ana Menü > Genel Sabitler > Renk Tanımları  bölümünden işlemler gerçekleştirilebilir. “+” tuşu ile yeni kayıt oluşturulur.)

Prim, stok detaylı açıklama, finansal analiz, stok resmi, e-ticaret bilgileri, stok tedarikçileri gibi diğer kısımlar kalan sekmeleri takip ederek doldurulur.