• +90 258 215 50 14

Ön Muhasebe Takibi

Ön Muhasebe

İşletmeler resmi muhasebelerini genel olarak dışarıda tutmak ile birlikte ön muhasebe işlemlerinin de halledildiğini düşünürler. Maalesef ülkemiz genelinde yayılan bu düşünce yanlıştır. Her işletme kendi ön muhasebesini kendi tutmalıdır. Ön muhasebe kavram olarak fatura, irsaliye, çek, senet, cari hesaplar, stok giriş çıkışları, personel takibi gibi konuları barındırır. Bu sebeple kontrol edilmesi ve işletmeler tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Ön Muhasebe Nasıl Tutulur?

Ön muhasebenin tutulabileceği pek çok farklı yöntem vardır. Bu yöntemler kullanıldığı gibi bazı işletmelerde ön muhasebe neredeyse hiç tutulmaz tutulsa bile karma karışık bir hal içerisinde düzensiz şekilde tutulur.

Ön muhasebe tutmak için işletmelerin kullandığı araçların başında Excel gelir. Basit bir şekilde girişlerin ve çıkışların tutulduğu Excel de temel mantık her hareketin tek tek yazılması ve sonrasında bu hareketlerin kayıt altında bulunmasıdır. Bu noktaya kadar bir sıkıntı görünmemektedir ama dikkat edilmesi gereken husus Excel içerisinde bulunan verilerin işlenmemiş ham veriler oluşudur. Excel içerisinde bulunan veriler ile detaylı bir rapor alınması ya da herhangi bir cari hesaba ait faturaların, tahsilat işlemlerinin geçmişe ya da geleceğe dönük olarak incelenebilmesi mümkün olmamaktadır.

Ön muhasebe işlemleri için geliştirilen programların ise belli başlı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle ön muhasebe programlarından basit ve gelişmemiş olanları sadece işlemlerinizi kayıt altına alır ve size bu verileri yorumlayamaz. Bu nedenle basit ön muhasebe programları amatör ya da genç girişimciler için idealdir. Gelişmiş muhasebe programları ise veri yorumlayabilir ama diğer modüller arasında bağlantı kurmakta zorlanabilir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; tanınmış bir ön muhasebe programı aldınız, programda fatura kayıtlarınızı, şirketiniz için önemli bilgilerinizi kayıt altında tutuyorsunuz. Ama şirketiniz hakkındaki bütün bilgileri çalışanlarınızın öğrenmesini istemiyor ya da irsaliye düzenleyen çalışanınızın sadece irsaliyeler ve depo işlemlerini, kasadaki kullanıcınızın ise sadece satış ve faturalandırma işlemlerini yapabiliyor olmasını istiyorsunuz. Tanınmış programların çoğu bu noktada yetersiz kalmaktadırlar.

JBI ‘Bana Özel’in Ayırıcı Özellikleri

Her şeyden önce JBI ‘Bana Özel’in gelişmiş raporlama modülü sayesinde işletmeniz ile ilgili bütün raporlara bir iki tıklama ile ulaşabilirsiniz. Eğer şirketiniz için kendinizin geliştirmiş olduğu raporlar var ise bu raporlarınızı programa ekleyebilir ya da bizden eklememizi isteyebilirsiniz.

Gelişmiş yetkilendirmeler sayesinde personellerinizin hangi işlem ve bilgilere erişebileceğine siz karar verirsiniz. Bunun için program içerisinde tanımlı 800’ü aşkın yetkilendirmeden istediklerinizi kullanabilirsiniz.

Ve elbette bütün ön muhasebe ile resmi muhasebe işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilir ya da sitemiz üzerinden canlı sunum talebinde bulunabilirsiniz.