• +90 258 215 50 14

JBI Fatura Modülü

KISACA FATURA

İşletmelerin mal alış ve mal alış işlemleri ile bu işlemlerin türevlerinden elde edilen diğer işlemler için kullandığı temel faktörlerden birisi Faturadır. İşletmenize giren malları, satılan malları, iade edilen malları ya da satış sonrası iade edilen malları izlemek ve bu işlemlere resmiyet kazandırmak için fatura kullanılması gerekmektedir.

Şirketinizin ürün aldığını düşünelim. Bu ürünün artık şirketinize ait olduğunu resmiyette göstermek için kullanılan en temel yöntem Alış Faturasıdır. Bir ürünü sattığınızda ise işlem satış faturası olarak değişmektedir. Sattığınız ürün herhangi bir sebeple şirketinize geri döndüğü zaman ki günümüzde müşteri memnuniyeti için geri dönüşler çoktur ve şirketler hemen hemen her geri dönüşü kabul etmeye başlamıştır, iade faturası düzenlenir.

ŞİRKETLERDE FATURANIN ÖNEMİ

Bu işlemler bir şirket tarafından her gün defalarca tekrarlanır ve bu sebeple bahsi geçen işlemlerin takip edilmesi gerekir. JBI ‘Bana Özel’ kullanıcıları, JBI Fatura Modülüne baktıkları zaman bahsi geçen bütün fatura işlemleri ve daha fazlasının JBI ‘Bana Özel’ sayesinde dijital ortamda ve kolayca yapılabildiğini görürler. Peki bütün bu işlemleri bir program aracılığı ile yapmanın ne gibi faydaları olabilir?

FATURALARINIZ İÇİN JBI 'BANA ÖZEL' KULLANMAK

Her şirketin program kullanmasının belli başlı temel kazanımları mevcuttur. Zaman tasarrufu, bilgilerin kayıt altında tutulabilmesi gibi. JBI ‘Bana Özel’ kullanıcıları, standart kazanımlara ek olarak bilgilerinin farklı şekillerde işlenmesini de sağlayabilir. Gelişmiş raporlama sistemi sayesinde fatura bazlı raporlamalar ile işletmenizin durumunu gözler önüne serebilir ve raporlar doğrultusunda işletmenizi daha kolay şekilde yönetebilirsiniz.

KULLANACAĞINIZ YÖNTEMİN ÖNEMİ

Bu noktada akıllarda oluşan soru genelde muhasebem ya da kendim bu işlemleri yürütebilirim şeklinde oluyor. Maalesef muhasebe ya da kendiniz bu işlemleri yapmaya kalkarsanız (raporlama ya da analiz) sadece geçmişe dönük bilgilere sahip olabilirsiniz. Çünkü fatura bazlı olarak şu an ne kadar satışınız var bilmeniz mümkün değildir. Yalnızca faturalarınız muhasebe tarafından işlenince bu basit bilgiye sahip olabilirsiniz. Fatura bazlı olarak ödenecek toplam borcunuzu bilmek mi istiyorsunuz? Muhasebe tarafından tek tek alış faturalarının toplanması gerekir. İçinde bulunduğunuz ay içinde alış ve satış arasındaki farkı öğrenmek isterseniz alış faturalarının toplamından bir de satış faturalarının toplamını çıkartmanız gerekir. Geçmiş aylar ile durumunuzu karşılaştırmak istediğiniz de ise ortaya tam bir karmaşa çıkar.

Sattığınız ürünlerden ne kadarı size geri dönmüş? Bu basit soru için günlerce beklemek zorunda kalmamak için bir program kullanmanın faydası açıkça gözler önündedir. Hangi müşteriye sattığınız hangi ürün size geri dönmüş bilmek için ise JBI ‘Bana Özel’ kullanmanın gerekliliği gözler önündedir çünkü JBI ‘Bana Özel’ her faturayı bünyesinde barındırır ve filtreleme ile kolayca bulmanıza imkan vererek incelemenizi sağlar.

Gelişmiş Fatura Modül ve Fatura Raporları hakkında daha fazla bilgi almak ya da canlı sunum talep etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.