• +90 258 215 50 14

E-Arşiv İşlemleri

JBI “Bana Özel” E-Arşiv İşlemleri

E-arşiv fatura işlemleri JBI “Bana Özel” içerisinde son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

*E-dönüşüm işlemlerinin başlangıcını ilk defa yapacaksanız tanımlama işlemleri hakkında E-Fatura İşlemleri adlı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Oluşturma

JBI “Bana Özel” içerisinde normal faturalandırma süreci gerçekleştirilir. Faturalandırma işlemi gerçekleştirildikten sonra JBI otomatik olarak faturayı E-dönüşüm modülüne aktaracaktır. Faturalandırma işleminiz tamamlandıktan sonra, E-Dönüşüm > E-Arşiv butonlarına tıklayınız. Açılacak olan ekran beklemekte olan E-arşiv faturalarınız göstermektedir. Buradan faturanın üzerine bir defa tıklayıp seçerek yukarıda bulunan E-Arşiv gönder butonuna tıklayarak E-arşiv faturanızı gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-arşiv faturanızda hatalı işlem yaptıysanız JBI otomatik olarak size hata gösterecektir.

Genel E-arşiv gönderme hataları; Fatura düzenlenen kişinin adres bilgilerinde eksiklik, vergiden muaf bir fatura kaleminin vergi muafiyet sebebinin belirtilmemesi, tahsilat seçeneğinde diğer olarak işaretlenmiş tahsilatın açıklamasının belirtilmemesi gibi sebeplerdir.

E-arşiv gönderim işlemi sırasında hata aldıktan sonra hata aldığınız E-arşiv faturanın üzerine çift tıklayarak direkt faturaya gidebilir ve eksiklikleri ya da hataları giderdikten sonra Kaydet butonu ile faturayı tekrar kaydettikten sonra E-arşiv faturanızı gönderebilirsiniz. E-arşiv faturayı tekrar kayıt ettikten sonra E-arşiv modülünde Yenile butonuna tıklamayı unutmayınız.

Gönderilmiş E-arşiv faturalarınızı listelemek için Gönderilmiş E-Arşiv Faturaları butonuna tıklayarak açılan ekranda tarih aralığı belirleyip Süz dedikten sonra belirtilen tarih aralığındaki gönderilmiş E-arşiv faturalarınızı listeleyebilirsiniz.  Listedeki herhangi bir faturanın PDF’ni görüntülemek, yazdırmak ya da mail atmak için E-arşiv faturaya bir defa tıklayıp seçtikten sonra PDF Görüntüle butonuna tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.