• +90 258 215 50 14

Cari Hesap Oluşturma ve Düzenleme

Kısaca Cari Hesap Nedir?

Cari hesap kısaca, mal ya da hizmet satım ve alım işlemlerine muhatap kişi ya da kurumun borç ve alacak kayıtlarının yapıldı hesaptır. İşletmeler, toptancıları ve müşterileri için cari hesap tutabilir.

JBI “Bana Özel” Cari Hesap Modülü

JBI içerisindeki cari hesap modülü fonksiyonel bir şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar istekleri doğrultusunda cari hesapları detaylı ya da temel şekilde açabilirler. Cari hesaplarını ağırlıklı olarak satış işlemleri için açıyorsanız müşteri ad, soyadı ve telefon bilgisi gibi kısa bilgileri hemen alıp satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer detaylı bilgi almak, cari hesapları gruplandırmak, hesap kodlarını takip etmek, cari hesaplara risk analizi yapmak gibi komplike işlemler isterseniz JBI Cari Hesap Modülü tüm bahsi geçen işlemleri mümkün kılar.

*JBI “Bana Özel” içerisinde tek satış alanı cari hesap değildir. 3 adet hızlı satış modülü barındıran JBI “Bana Özel” aracılığı ile cari hesaplarınızı ayrı, hızlı satış alanında oluşturacağınız müşteri kartlarınızı ayrı olarak tutabilirsiniz. Bu sayede perakende müşterileriniz ile cari çalıştığınız müşteri ve kurumlar arasında herhangi bir karışıklık olmadan işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

 

Cari Hesap Oluşturma İşlemleri

Eğer ilk defa cari hesap oluşturacaksanız Cari Hesap Tanımlarını yapmanız gerekmektedir. Eğer cari hesaplarınızı gruplamak isterseniz Cari Hesaplar > Tanımlar > Cari Grup Tanımı butonları aracılığı ile Cari hesaplarınızı atayacağınız grupları oluşturmanız gerekmektedir. Her Grup için birden fazla grup tanımlaması yapabilirsiniz ve gruplar birbiri ile ilişkili olacak şekilde düzenlenebilir. Örneğin; 1. Grup içerisinde Toptancılar 2. Grup içerisinde Halı Toptancıları, Mobilya Toptancıları gibi ayrımlar gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer tanımlama işlemi Cari Hesap Tipleri tanımıdır. Cari Hesaplar > Tanımlar > Cari Hesap Tipleri butonlarını kullanarak açacağınız ekranda cari hesap tiplerini oluşturmanız gerekmektedir. Bu alan genel olarak Alıcılar, Satıcılar, Alıcı ve Satıcılar gibi tanımlamalar ile kullanılır. Her şirketin tanımlamasını kendine özgüdür, bu sebeple işletme kurgunuza uygun şekilde tanımlamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Cari hesap oluşturma işlemi için ise Cari Hesaplar > Yeni Cari Hesap butonları kullanılır. Açılan ekran oluşturacağınız yeni cari hesabın cari kartıdır. Burada bilgi girebileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Bilgileri girdikten sonra Kaydet tuşu ile yeni cari hesabınızı oluşturma işleminizi tamamlarsınız.

Cari Hesapları Listeleme ve Düzenleme

Daha önceden açılmış cari hesap kartlarını incelemek ve düzenlemek için Cari Hesaplar > Cari Hesap İncele Değiştir butonları kullanılır. Cari hesapları aramak için sol taraftaki bilgilerden birisi girilebilir. Bütün cari hesapları listelemek için ise herhangi bir bilgi girilmeden Bul butonuna ya da Enter tuşuna basılır. Listelenen cari hesaplardan hangisinde değişiklik yapılacaksa üzerine çift tıklayarak cari kartın içine girilir. Değişiklikler gerçekleştirildikten sonra işlemler Kaydet butonu ile kayıt altına alınır.